Havas İlmi

Havas İlmi nedir?

Havass kelime olarak, özellikler, özel olan seçkin insanlar,yüksek tabakadan olanlar. ilimde, maneviyatta, zenginlikte, makam ve mevkide önde gelen zatlar üst tabakadaki insanlar anlamı taşır. İlim olarak düşününde üstün bir ilim, diğer ilimlerden üstün, seçkin ilim olarak manalandırılabilir. Evet havas ilmi gerçekten diğer pek çok ilim çeşidine göre üstün bir ilimdir. İsminde bile üstünlük geçen bu ilim, ilmi ledün ün sadece bir koludur. Ledün ilmi ile mukayese bile edilemeyeceği ise bu gerçekle anlaşılmış olur.

Havas ilmi ayetler, esmalar, vefkler, tılsımlar, ve manevi âlem ile birebir bağlantı içindedir. Vefk yapıyorum, tılsım yapıyorum diyen kişinin öncelikle havas ilmine bir nebzede olsa malik olması gerekir. Çünkü sırlara açılan yol yine bu yolda sırlardan geçmektedir. Her bir sır, diğer bir sırra açılan yoldur. Sırrını saklayamayanında sırrı olamaz. Âlim olan anlar kelamımı. Avam anlayamaz. Sadece ayetler esmalar vefkler tılsımlar mı? Aslında öze inmektir, özü bilmektir havas. Havasın orucu dahi farklıdır. Lakin anlayana. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. Hakkı bilip hakka yönelirsen işte o zaman havas olursun. Okuduğun üç-beş kitaptan değil…

Sadece vefk tılsım değil aynı zamanda bakır, demir, altın gümüş, mıknatıs vb. maden yada maddeler, gezegenleri, burçların tabiatlerin ve hatta saatlerin bile insanlara, ervah alemine, diğer canlılar ve hatta eşyalar üzerindeki etkileri de bu ilmin konusu içindedir. Sadece ervah-ı alem değil aynı zaman meleküt alemi dahi bu havas ilminin tasarrufları içindedir.

Bu ilmin adında seçilmişlik üstünlükten bahsetmiştik ya, işte bu ilmin asıl üstadları da bu ilim gibi seçilmiş üstün insanlardır. Sahabeler bu ilimle meşgul olmuşlardı. Halifeler de meşgul olmuşlardı. İmam-ı Ğazzali Hazretleri dahi bu ilmi iyi derecede bilip bizlere kadar yazdığı eserlerle ulaşmasına vesile olmuştur. Bugün dahi bu kaynaklardan yararlanan nice insanlar vardır. Alimin ilmi belki yevmel kıyamete kadar gider. İşte en büyük kanıtlardan biridir. Abdul Kadiri Geylani hz. leri aynı zamanda kadiri tarikinin kurucusudur. Ve onunda el yazısı olan tılsımları vardır ve sergilenmektedir.

Döneminin kutbu olan Ebu Hasan Eş-Şazeli hz. yine havas ilmi ile meşgul olmuş büyük alimlerdendir. Yine piri Kutbul Aktab Muhiddin-i Arabi hz. ve ismini sayamayacağımız nice alimler meşgul olmuşladır.

Havas gerçek manasında ise aynı zaman öze inmek desek çok doğru olur. Çünkü gerek esmaların gerek ayetlerin özüne inmektir. Bazen bu tür ilimlerde amellerdeki hareketlenme kişinin mertebesine göre değişebilir. Her kişinin yapacağı amelle aynı sonuçlar olmaz. Gizli kalması gereken bir ilimdir. Çünkü, sefihler bu ilmi kendi nefsani hevesleri uğruna kullanmaya çalışarak gerek kendilerine gerekse başkalarına büyük zararlar vermişlerdir. Bu yüzden bir şeyler öğrenmişseniz, öğretirken kime öğrettiğinize dikkat ediniz. Takvasız bu ilimden nasiplenmek zordur.  Eğer alemde söz sahibi değilseniz, boşuna konuşmayın, zira söz sahibi olmayın sözüne itibar edilmez. Havas ilmi, nasıl ilmi ledün ün kollarından biri ise, havas ilmi de, kendi içinde de çeşitli kısımlara ayrılır. Vefkler, tılsımlar ayetler tesirler, esmalar, ervah, şifa, maddelere hükmetme yardımcılar, helak kurtuluşa giden yollar ve nice tasarruflar ayrı olarak gruplandırılır. İşte böyle bir garip ilimdir havas ilmi. Hududu sonu ve sınırı yoktur.

Kendinize olan güveninizi kaybetmeyin, sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen ara tüm dertlerini beraber konuşalım ……

Yıldız Hoca : 0501 135 45 28

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*