Ebced İlmi

Ebced, Arapça, ebced tablosunun ilk 4 harfidir. Bunlar elif, be, cim, dal harfleridir. Bunları yan yana birleştirip okuyunca ebced adını alır. Ebced nedir biye soracak olursanız, Arap harflerinin belirli bir sayısal karşılık verilerek oluşturulan bir sitemdir. Ebced ilmi çok çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Örneğin tarih olarak sayılar yerine harfler kullanılmıştır. Havas ilmi ile ilgilenmeyen kişiler ebcedi pek bilmezler.

Bu nedenle bazı el yazması veya baskı olan eserlerde bazı yerlerde bu çeşit kullanım olmuştur. Örneğin fatiha suresi 40 kere okunacak yazacağına ‘’mim’’ harfi konup, bu kadar onu denir. Böylece ebcedi bilmeyen biri anlamayacağı için gizlenmesi gereken yerler gizlenmiş olur. Havas ilmi bilen hoca ise çok rahat saniyesinde ne denmek istediğini anlar. Yine bunun gibi muhabbet için yazacağına ‘’40 8 2 400 için’’ diye başlar. Böylece bu rakamları bilmeyen sıradan insanlar kitabı veya notları bulsalar bile çözemeyecekleri için bir şey yapamazlar. Yine havas ilmi ebced ilmi ile alakalı olduğu için bir hoca anında ne yazdığını çözecektir. Bu suretle gizlenmesi gereken yerleri, bilmesi gerekenler bilir.

Osmanlı da pek çok yerde yine kullanılmıştır. Örneğin boğazlara mayın dökülürken bile Çanakkale savaşında ebced ile hesap edilip öyle konulmuştur. Ve Yüce Allah’ın takdiriyle boğazdan düşman gemileri geçemeyip gemiler battı ve zafer mü’minlerin oldu. Sanırım ebced ilmi konusunda nerelerde kullanılabildiğini somut örnekler vasıtası ile açıkladığımdan gayet net anlamışsınızdır.

Ebced ilmi nedir diye kısaca açıkladık. Gelelim ebced nerelerde kullanılır ne işe yarar sorusunun cevabına. Hastalık tespitinde büyü tespitinde, yıldız ve burç tespitinde, bir şey hayırlı olur mu olmaz mı yada olur mu olmaz mı, olursa nasıl olur, tarih bulmada ya koymada, vefk ilminde, yıldızname de ve daha pek çok yerde kullanılır.

Ebced tablosu çeşitlidir. Küçük ebced, büyük ebced, en büyük ebced olmak üzere 4 ana tablo kullanılır genel olarak.

1- En küçük ebced. Harflerin bulunmuş olduğu sayı 12 ye bölünüp kalan sayı ile olur.

2- Küçük ebced. (Asıl ebced budur) kitaplarda vefklerde ve günlük hayatta en çok bu kullanılır.

3- Büyük ebced. Bir harfi, okunurken içinde geçen harflerin küçük ebced hesabına göre toplanması ile oluşan sayısal değerlerdir.

4- En büyük ebced. Bunlar da kullanım açısından kendi içlerinde değişir.

A- Rakam olarak verilen sayının okunuşunun harflerinin küçük ebced ile toplamı ile yapılır. Örneğin elif in değeri 1 dir. Arapça ahad okunur. Arapça ahad kelimesini oluşturan harfler, küçük ebcedle toplanarak oluşur.

B- Küçük ebced deki sayının 10 ile çarpılması ile ortaya çıkan sayısal değer.

C- Küçük ebceddeki sayının kendi ile çarpılması ile ortaya çıkan ebced tablosudur. Bunlarla beraber harekeler ile yine ebced hesaplamasında değişikler olabilir. Hemen hemen hiç kullanılmayan şeylerden bahsetmeye gerek görmüyorum.

Kendinize olan güveninizi kaybetmeyin, sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hemen ara tüm dertlerini beraber konuşalım ……

Yıldız Hoca : 0501 135 45 28

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*